Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Obnovený kríž Poklona z roku 1798

GALÉRIA
Dátum: 21.11.2019
Nový univerzálny priestor, ktorý ponúka miesto na rozjímanie, relax, zábavu a zároveň pripomenie históriu obce Beladice (okres Zlaté Moravce...

Nový univerzálny priestor, ktorý ponúka miesto na rozjímanie, relax, zábavu a zároveň pripomenie históriu obce Beladice (okres Zlaté Moravce), vznikol  na Parkovej ulici v Beladiciach,  v okolí starobylej sakrálnej pamiatky. Centrom priestoru je zrekonštruovaný kríž Poklona z roku 1798. Opravy vzácnej chátrajúcej pamiatky sa ujal reštaurátor  Martin Mikuláš, ktorý kríž Poklona odborne zrekonštruoval. 

Vďaka profesionálnemu prístupu je kríž jedným z množstva vzácnych sakrálnych pamiatok, ktoré  v slovenských obciach Martin Mikuláš rekonštruoval  a tým napomohol k uchovaniu ich histórie, ako sa stalo  aj v prípade obce Beladice. Reštauračné práce trvali od augusta do 28.októbra 2019, kedy bol  kríž  na novo osadený do priestoru.

Až po  tejto fáze mohli začať napredovať stavebné úpravy okolia, ktoré vychádzajú z projektu  krajinného architekta Zoltána Balka. Zoltán Balko po  intenzívnej komunikácii s vedením obce veľmi citlivo zohľadnil v projekte jej požiadavky –  zosúladenie  priestoru  na pokojné rozjímanie a zároveň vytvorenie zóny ihriska tak, aby si novovznikajúci  komplex zachoval vidiecky charakter a vzájomne fungoval v symbióze. Zrekonštruovaný kríž je  lokalizovaný v časti priestoru dostupného z hlavnej cestnej  komunikácie. Je umiestnený  uprostred štyroch chodníkov, ktoré symbolizujú  krížne cesty. Tie zároveň rozdeľujú plochu na štyri časti, ktoré symbolizujú štyri časti obce, teda Beladice, Pustý Chotár, Veľké a Malé Chrašťany.

Súčasťou priestoru je  ihrisko a relaxačná zóna. Hracie prvky v nej sú umiestnené v terénnej depresii, čím vznikol svojbytný priestor, ktorý nebude rušiť okolie kríža. Použité sú výlučne prírodné materiály na hojdačky, preliezačky a šmýkačku –  agátové drevo, na chodníky kamene, drevené palisády. Všetko bude doplnené výsadbou zelene  a inštalovaním  ďalších  hracích prvkov v jarnom období 2020, kedy je  aj naplánovaná slávnosť posvätenia kríža a oficiálneho uvedenia priestoru do prevádzky.

Celkové náklady na realizáciu vrátane reštaurovania kríža k novembru 2019 sa pohybujú na úrovni 9 800 eur. Obec Beladice touto cestou vyjadruje poďakovanie všetkým sponzorom a obyvateľom obce, ktorí finančne prispeli k realizácii projektu a k záchrane jednej z najstarších pamiatok  v obci.

Vážime si Váš záujem  a prístup.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou nasledovných subjektov:

AGROKLAS, s. r. o., Beladice

Fulleová Helena

Gulová Helena

Halásová Jolana

HESSEL SLOVAKIA, s. r. o., Vráble

MaP plus, s. r. o., Beladice

Nadácia SPP

Nitriansky samosprávny kraj

Hritz Marek

Hritz Ladislav

Kostelný Ivan

Masaryk Andrej

Obec Beladice

Slováková Ľubica

Tomanková Jana

Vician Alojz

rodina Slížová

Žáčik Mário, s rodinou