Kam patrí odpad zo skla ZELENÝ KONTAJNER

Dátum: 25.03.2019

Obecný úrad v Beladiciach oznamuje občanom, že v obci boli rozmiestnené zelené, plastové kontajnery na zber skla. Žiadame všetkých obyvateľov, aby dôkladne triedili odpad a do vyhradených zberných kontajnerov na sklo ukladali odpad len zo skla. Vďaka dôslednému separovaniu odpadov všetci prispejeme k zníženiu nákladov na likvidáciu odpadov v našej obci.

Pred vhodením sklenených obalov do kontajnera ich opláchnite od zvyškov potravy.

DO ZELENÝCH KONTAJNEROV PATRIA:

DO ZELENÝCH KONTAJNEROV NEPATRIA:

Zálohované sklo vracajte späť do obchodu. AUTOSKLÁ sa zbierajú na zberných miestach na to určených (napr. zariadenia na spracovanie starých automobilov).

V prípade preplnenia kontajnéru vo Vašej lokalite, kontaktujte Obecný úrad Beladice, vybavuje : Mária Mihaličková, mihalickova@obecbeladice.sk, telefón: +421 37 63 30 227. Vývoz kontajnérov sa bude uskutočnňovať po naplnení kontajnérov.

Sklo patrí medzi najstaršie používané materiály a jeho história siaha 3000 rokov do starého Egypta. Vyrába sa tavením z vysoko kremičitého piesku (sklársky piesok), má inertné vlastnosti a jeho výhodou je prakticky neobmedzený počet cyklov recyklácie. Sklenené črepy vo výrobe skla nahrádzajú ¼ sklárskeho piesku a znižujú potrebné množstvo energie na roztavenie o 43 %. Sklo sa využíva na rôzne účely od balenia potravín až po stavebné účely. Obalové sklo sa delí podľa farby na 3 kategórie, a to transparentné sklo, zelené sklo a hnedé sklo. Zaujímavosťou je, že z číreho skla je možné vyrobiť farebné, ale opačne to možné nie je. Preto sa zo skla vyseparovaného v rámci zberu vyrába len farebné sklo. Z tohto dôvodu sa v niektorých krajinách uplatňuje oddelený zber číreho skla a skla farebného.