Kvetná nedeľa otvárala bránu jari

Dňa 14. apríla 2019 do kostola svätého Jána Nepomuckého vo Veľkých Chrášťanoch prichádzali na svätú omšu tak, ako po ostatné roky obyvatelia obce s rozkvitnutými konárikmi vŕby – bahniatkami. Kvetná nedeľa bola nedeľou Pašiovou, Nedeľou utrpenia Pána. Obrady pozostávali zo spomienky na Pánov vstup do Jeruzalema, kedy boli posvätené ratolesti – bahniatka a zo svätej omše, zasvätenej pamiatke Kristovho utrpenia.

Posvätené boli i vetvičky „zelenej vŕby“, ktoré do nášho kostola tento rok priniesli chraštianske dievčatá. V krojoch odeté dievčatká tak, ako v dávnej minulosti, po svätej omši vyniesli tento symbol nového života, symbol jari do dediny a na Obecný úrad. Kráčajúc popred domy spevom zvestovali obyvateľom, že do dediny prinášajú novú jar. V minulosti sa patrilo s vinšovaním medzi prvými navštíviť kaštieľ, richtára a potom rodinu.

Dievčatá symbol nového života priniesli starostovi obce a poslancom Obecného zastupiteľstva v Beladiciach. Nádherne zavinšovali Kvetnú nedeľu, zaspievali, zaželali novú jar celej obci. Podľa zvyku boli obdarované vajíčkami, ale tentokrát čokoládovými. Všetci zúčastnení zároveň boli pozvaní starostom obce prezrieť si výstavku výtvarných prác detí Základnej školy v Beladiciach s tematikou Veľkej noci. Poďakovanie starostu Obce Beladice patrí Rímskokatolíckemu farskému úradu v Beladiciach, rodičom a dievčatám samotným za to , že prispeli k oživeniu miestnej tradície, ale aj k prehĺbeniu duchovného prežívania veľkonočných udalostí v našej obci.